Розробка уроків

Урок хімії 10 клас
Конспект уроку
Тема: Сульфатна кислота і сульфати. Найважливіші природні сполуки. Якісна реакція на сульфат-іони. Застосування сульфатної кислоти і сульфатів.
Мета уроку:  ознайомити учнів з фізичними та хімічними властивостями сульфатної кислоти, пояснити правила приготування розчину сульфатної кислоти й повторити правила безпеки під час роботи з нею, дати поняття про специфічні властивості концентрованої сульфатної кислоти, розширити знання про солі сульфатної кислоти та сфери їх використання, вдосконалити вміння складати окисно-відновні та йонні рівняння реакцій; розвивати навички проведення хімічного експерименту, уміння спостерігати, узагальнювати та робити висновки; виховувати вміння працювати у колективі, поважати інші думки, виховувати полікультуру.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Методи роботи: словесний (бесіда, розповідь, пояснення з елементами обговорення, практичний (робота біля дошки, таблицею, складання опорних конспектів, виконання лабораторного досліду); наочний (демонстрація наочності, показ презентації, відеоролик).
Форми роботи: фронтальна, індивідуальна.
Обладнання і реактиви: слайди презентації, відеоролик: «Приготування розчину сульфатної кислоти»; таблиці: «Ряд активності металів», «Приготування розчину сульфатної кислоти», «Взаємодія концентрованої сульфатної кислоти», «Застосування солей сульфатної кислоти», схеми: «Склад і будова молекули сульфатної кислоти», «Класифікація сульфатної кислоти», фото «Озеро смерті», зразки натрій сульфату, глауберової солі, мідного купоросу, алебастру, гіпсу, реактиви: розчин Na2SO4, H2SO4, BaCl2 , НNO3, лабораторне обладнання.
Базові поняття й терміни: кислота, розчинність, активність металів

Структура та хронометраж уроку:
І. Організація учнів…………………………………………………………....1 хв.
ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності………………………….2 хв.
IІІ. Актуалізація опорних знань учнів……………………………………….2 хв.
V. Вивчення нового матеріалу……………………………………………...15 хв.
VI. Узагальнення та закріплення знань………...……………..……………14 хв.
VII. Підсумок уроку…………………………………………………………..2 хв.
VIII. Виставлення оцінок та їх мотивація……………………………….…..2 хв.
ІХ. Інструктаж з  домашнього завдання……………………………………..1 хв.

Хід уроку
І. Організація учнів до уроку:
Привітання вчителя, перевірка присутніх, побажання хорошого настрою.
ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності:
2.1. Розповідь вчителя
 Сьогодні ми продовжуємо вивчати сполуки неметалічних елементів. Речовина, про яку буде йти мова, вам вже відома. Це кислота, яку за старих часів на Русі називали «купоросне масло», хмари цієї кислоти становлять значну частину хмарного покриву Венери, вона сама та її солі широко використовуються в різних галузях господарства і тому її називають «хлібом промисловості». Це – сульфатна кислота.
Тема нашого уроку « Сульфатна кислота і сульфати » (слайд № 1).
 «Навряд чи знайдеться інша речовина, яка добувається штучно й настільки часто застосовується в техніці,  як сульфатна кислота», - писав Д.І. Менделєєв у своїй праці «Основи хімії». Там, де технічна діяльність розвинена, там використовується й багато сульфатної кислоти.
IІІ. Актуалізація опорних знань учнів:
3.1.Бліц - опитування
1. Які речовини називаються кислотами?
2. За якими ознаками і як класифікують кислоти?
3.Перш, ніж ми класифікуємо сульфатну кислоту за названими ознаками, давайте пригадаємо її склад і будову. Вам добре відомі молекулярна та графічна формули сульфатної кислоти.
4.Написати на дошці молекулярну та графічну формули.

5. Класифікувати сульфатну кислоту.
ІV. Вивчення нового матеріалу:
4.1.Випереджувальне завдання
Фізичні властивості сульфатної кислоти
За звичайних умов чиста сульфатна кислота – безбарвна оліїста рідина без запаху, майже удвічі важча за воду (її густина – 1,83 г/мл). Температура плавлення сполуки становить + 10,3 оС, кипіння + 280оС.
.
Сульфатна кислота необмежено розчиняється у воді, тобто змішується з нею в будь-яких співвідношеннях з утворенням розчину. Найвища концентрація сульфатної кислоти 98%, розчин з масовою часткою кислоти більше 40% є концентрованим, а менш за 40 % - розбавленим.
4.2. Демонстрація відеоролику
Відеоролик «Приготування розчину сульфатної кислоти».
Коментар. Розчинення кислоти у воді супроводжується виділенням великої кількості теплоти. Якщо у воду додати невелику кількість концентрованої сульфатної кислоти, температура підвищується до 90оС. Якщо порушити правила, і додати воду у кислоту, вода, яка потрапить у масу кислоти, розігріється до температури кипіння. Відбудеться потужне та небезпечне розбризкування сульфатної кислоти.
Таким чином, для того щоб із концентрованої сульфатної кислоти приготувати її розбавлений розчин, кислоту доливають у воду, а не навпаки. Тоді температура рідини зростає повільніше, і вдається запобігти її закипанню і розбризкуванню. Запам’ятайте правило: спочатку вода – потім кислота!
4.3. Розповідь з елементами бесіди
Хімічні властивості сульфатної кислоти
Наступна наша задача згадати хімічні властивості розбавленої сульфатної кислоти та порівняти їх з хімічними властивостями концентрованої кислоти.
Сульфатна кислота – типова неорганічна кислота. Для неї характерні всі основні хімічні властивості кислот.
1. Як довести що сульфатна кислота – електроліт?
2. Який колір набувають індикатори в розчині кислоти?
3. Чим зумовлена зміна забарвлення індикаторів?
4. Які йони утворюються при дисоціації сульфатної кислоти?
Хімічні властивості розбавленої сульфатної кислоти
Зверніть увагу на екран і запишіть у зошиті першу властивість розбавленої сульфатної кислоти – дисоціація.

5. Давайте подивимось на схему та пригадаємо, які ще властивості характерні для розбавленої сульфатної кислоти.
6. До яких типів реакцій належать реакції, що характеризують властивості розбавленої сульфатної кислоти?
7. Назвати продукти названих реакцій.
Концентрована сульфатна кислота має свої специфічні властивості. Ми зупинимося на взаємодії концентрованої сульфатної кислоти з металами.
4.4.Повідомлення учнів:
1. Якщо з розбавленою сульфатною кислотою реагують тільки метали, що стоять в ряду активності до Гідрогену, то із концентрованою сульфатною кислотою реагують також метали, розміщені в ряду активності після Гідрогену. Концентрована сульфатна кислота реагує з металами по-різному. В результаті реакції утворюються сульфат відповідного металу, вода та третій продукт реакції, що залежить від активності металу.




Якщо метал активний – третім продуктом є газ гідроген сульфід.
У разі участі в реакції металу середньої активності утворюється сірка, або одночасно відбуваються дві реакції – з утворенням сірки і сірководню чи сірки та сульфур (ІV) оксиду.
Малоактивні метали відновлюють кислоту до SO2.
Крім того, на холоду пасивуються:
Коментар. Розбавлена сульфатна кислота реагує з металами як звичайна кислота. При взаємодії з цинком, який стоїть до Гідрогену виділяється водень. Мідь – неактивний метал, тому реакція не відбувається.
Концентрована сульфатна кислота поводить себе інакше. При взаємодії з цинком, утворюється сірка, або одночасно сірка, сірководень та сульфур (ІV) оксид. При взаємодії з міддю виділяється сульфур (ІV) оксид.
Отже, розбавлена і концентрована сульфатна кислота з металами реагують     по-різному.
V. Узагальнення та закріплення знань
5.1. Робота біля дошки
Написати рівняння реакцій взаємодії концентрованої сульфатної кислоти з цинком та міддю, розставити коефіцієнти методом електронного балансу (завдання виконується учнями біля дошки та у зошитах).
3 Zn + 4 H2SO4 → 3 ZnSO4 + S↓ + 4 H2O
Cu + 2 H2SO4 → CuSO4 + SO2↑ + 2H2O
5.2.Виконання лабораторного досліду № 5 «Виявлення сульфат-йонів у розчині» та оформлення звіту у зошиті.
Обговорення результатів досліду:
1. Який реактив використовувався в досліді?
2. Який зовнішній ефект реакції ? Що це за речовина?
Подивіться на екран та перевірте рівняння реакцій
 
3. Який висновок можна зробити за результатами лабораторного досліду? (Реактивом на сульфатну кислоту та її солі є розчинні солі Барію. В результаті реакції утворюється білий осад барій сульфату, який не розчиняється у воді та нітратній кислоті).
5.3. Розповідь з елементами бесіди
Наступний пункт нашого уроку – солі сульфатної кислоти.
Натрій сульфат використовують у виробництві соди і скла. Кристалогідрат цієї солі було відкрито відомим німецьким хіміком 17 ст. Йоганном Рудольфом Глаубером і названо на його честь «глауберова сіль». «Глауберова сіль» до нашого часу широко застосовується в медицині, скловиробництві, кристалографічних дослідженнях. Мінерал глауберової солі називається мірабілітом (від латин. Mirabilis – дивний). Назва походить від імені, що дав Глаубер відкритій ним солі, він назвав її чудовою.
Гіпс СаSО4 ∙ 2Н2О – один із найрозповсюдженіших мінералів. Проте медичні гіпсові шини роблять не з природного гіпсу, а з алебастру, який відрізняється від гіпсу тільки меншою кількістю кристалізаційної води в молекулі, його формула 2СаSО4 ∙ Н2О. Алебастр дуже добре вбирає воду, перетворюючись на гіпс. При цьому відбувається його швидка хаотична кристалізація. Маса, утворена кристаликами, що переплелися, точно відтворює форму, в якій відбувається твердіння. Тому відливка – гіпсова, маска - гіпсова, пов’язка – також гіпсова, а виготовляють їх із алебастру.
Калій сульфат є калійним добривом. Мідний купорос (кристалогідрат купрум(ІІ) сульфату застосовують у сільському господарстві як засіб проти хвороб і шкідників рослин.
Послухаємо цікаву інформацію про сульфатну кислоту в природі.
Найнебезпечнішим озером на планеті є озеро Смерті на Сицилії. Будь-яка жива істота, що потрапила в це страшне озеро миттєво гине. Якщо людина занурює у воду руку чи ногу, вона миттєво відчуває сильне печіння, після чого з жахом спостерігає, як шкіра вкривається пухирями та опіками. Хіміки, що зробили аналіз озера, були здивовані – вода озера містить сульфатну кислоту. Вченими було висунуто декілька гіпотез, наприклад, що озеро розчиняє якісь невідомі породи і за рахунок цього збагачується кислотою. Однак дослідники підтвердили іншу версію. Виявилося, що в озеро Смерті викидають концентровану сульфатну кислоту два джерела, що знаходяться на дні озера.
VI. Підсумок уроку
6.1. Бесіда
1. Який розчин сульфатної кислоти вважається концентрованим, а який - розбавленим?
2. Які правила техніки безпеки треба виконувати при приготуванні розчину сульфатної кислоти?
3. Які ваші дії, якщо кислота потрапила на руки?
4. З якими речовинами та класами сполук реагує сульфатна кислота?
5. Які відмінності в хімічних властивостях концентрованої і розбавленої сульфатної кислоти?

6. Від чого залежать продукти реакції, що утворюються при взаємодії концентрованої сульфатної кислоти з металами? 



Урок біології 6 клас

Тема: Будова та функції клітинних мембран
Мета уроку: розглянути особливості будови клітинних мембран і механізми транспорту речовин крізь них; проаналізувати зв’язокособливостей будови мембран із функціями, які вони виконують; розвивати творчу активність і пізнавальні інтереси учнів, продовжувати розвивати вміння працювати з підручником та науково-популярною літературою, малюнками, схемами, порівнювати, узагальнювати, робити висновки, сприяти розвитку інтересу до вивчення біології, розвивати вміння працювати в навчальних групах; виховувати етичні стосунки в колективі (взаємодопомогу, доброзичливість), виховувати працелюбність, посидючість, старанність.
Тип уроку: комбінований
Методи роботи: словесний (бесіда, пояснення з елементами обговорення); наочний (використання роздаткового матеріалу, показ презентації); практичний (виконання поставлених завдань),
Обладнання: зошити, підручники, ноутбук, презентація, таблиця зі схемою будови рослинної та тваринної клітини фотографії, мікрофотографія
Базові поняття й терміни: клітина, біологічна мембрана, напівпро-
никність, транспорт, активний транспорт, пасивний транспорт, фагоцитоз,
піноцитоз, плазмоліз, деплазмоліз,осмотичний тиск.

Структура та хронометраж уроку:

І. Організація учнів………………………………………………………….1 хв
ІІ. Перевірка домашнього завдання………………………………….……..5хв
ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності………………………….1 хв
ІV. Актуалізація опорних знань учнів……………………………………….2 хв
V. Вивчення нового матеріалу……………………………………………...15 хв
VI. Узагальнення та закріплення знань………...……………..……………10 хв
VII. Підсумок уроку…………………………………………………………..2 хв
VIII. Виставлення оцінок та їх мотивація……………………………….…..2 хв
ІХ. Інструктаж з  домашнього завдання……………………………………..1 хв

Хід уроку
І. Організація учнів:
Привітання вчителя, налаштування на позитивний лад.
ІІ. Перевірка домашнього завдання:
2.1. Самостійна робота
Варіант 1
1.Вкажіть внесок Роберта Гука, Теодора Шванна, Іллі Мечнікова, Маршала Ніренберга (Очао і Хорана) в біологічну науку.
2.Дайте характеристику таким методам цитологічних досліджень як: світлова мікроскопія, скандувальної світлової мікроскопії, методу культури хвилин.
Варіант 2
 1.Вкжіть внесок Антоні Левенгука, Роберта Броуна, Вальтера Флеммінга, Ел Сазерленда в біологічну науку.
2.Дайте характеристику таким методам цитологічних досліджень як: метод мічених атомів, метод центрифугування, метод фарбування
ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності:
- Діти, сьогодні ми продовжуємо вивчати тему «Клітина», а конкретніше, ми поговоримо з вами про роль плазматичної  мембрани в життєдіяльності клітини.
Девізом нашого уроку я пропоную взяти китайську мудрість:
Скажи мені, і я забуду.
Покажи мені, і я запам'ятаю.
Дай можливість діяти самому, і я навчусь.
ІV. Актуалізація опорних знань учнів:
4.1. Бесіда
- Пригадайте з уроків хімії і фізики, що таке дифузія? (процес розповсюдження молекул без витрати енергії)
- Що таке гідрофільність і гідрофобність?
- Що таке імунітет?
Ці всі явища, які ми з вами пригадали і інші характерні для біологічних мембран
V. Вивчення нового матеріалу:
5.1. Розповідь з елементаи бесіди і демонстрація
- Хто пам’ятає, що таке плазматична мембрана і які її функції?
Біологічна мембрана (лат. membra­na — шкірка < грец. bios — життя + logos — слово) — клітинні структури, що відокремлюють клітину від навколишнього середовища та розділяють внутрішньоклітинний простір на певні компартменти (органели, субклітинні структури). 
Будова біологічної мембрани
Мембрана складається з білків, ліпідів і вуглеводів. Молекули ліпідів розташовані у два шари. Їхні  гідрофільні голівки (ортофосфані групи обернені до зовнішнього і внутрішнього сторін мембрани), а гідрофобні хвостики обернені всередину мембрани.
Основними функціональними компонентами  біологічних мембран є білки. Вони можуть розташовуватися або на внутрішній або на зовнішній поверхні мембран і називаються поверхневими. Білки, що знаходяться в товщі мембрани називаються внутрішніми. Їх основна функція – зв'язок між зовнішнім і внутрішнім середовищем клітини.
Вуглеводи входять до складу мембран у вигляді комплексів
http://www.tech.h1.ru/img/medicina/membrana_kletki.jpg
http://ebiology.ru/wp-content/uploads/2010/06/stroeniemembrany.jpg
- Діти, знайдіть в підручнику, чому біологічна мембрана дістала назву рідинно-мозаїчної?
5.2. Випереджувальне завдання
Діти, сьогодні для нас учні готували доповідь про роль рухливості білків у біологічній мембрані
5.3. Робота з підручником. Заповнення таблиці.
Клітина за допомогою такої властивості як вибіркова проникність контролює проникність всередину різних речовин і виділення речовин назовні. Всі ці процеси відбуваються такими шляхами
Види транспорту
Транспорт речовин через мембрану

Різновид транспорту
Механізм
Що транспортується
Дифузія





Осмоз
Самостійне переміщення речовин через мембрану в напрямку меншої їх концентрації, яке не потребує витрат енергії




Кисень, вуглекислий газ



Вільно пропускає молекули води
Полегшена дифузія
Переміщення речовин через мембрану в напрямку меншої їх концентрації, яке здійснюється білками-переносниками
Малі органічні молекули (глюкоза, деякі амінокислоти тощо)
Активний транспорт
Переміщення речовин через мембрану, яке здійснюється з допомогою спеціальних білкових комплексів і з витратами енергії. Частіше за все відбувається в напрямку більшої концентрації
Йони та великі молекули, для яких мембрана є непроникною
Цитоз
Переміщення через мембрану об’єктів у мембранній упаковці. Мембранний транспорт у клітину називається ендоцитозом. Мембранний транспорт із клітини — екзоцитозом. Транспорт твердих часток — фагоцитоз, транспорт рідких речовин і крапель — піноцитоз
Великі молекули або їх комплекси (у тому числі віруси й бактерії)
 5.4. Демонстрація явища плазмолізу і деплазмолізу
Діти, щоб довести те, що мембрана володіє вибірковою проникність, можна проспотерігати за явищем плазмолізу і деплазмолізу. Зріз з листочка рослини опускають в гіпертонічний розчин.
Плазмоліз – відділення цитоплазми від оболонки клітини при зануренні її в гіпертонічний рочин, що доводить явище проникності мембрани клітин
Деплазмоліз – зворотнє явище.

5.5. Робота зі схемою
Функції мембрани
Вибіркова проникність – клітина сама регулює надходження речовин
1.транспортна
2.ферментативна
3.рецепторна
4.захисна
5.взаємодія між клітинами
6.опорна
VI. Узагальнення та закріплення знань:
6.1. Узагальнююча бесіда
-Що таке плазматична мембрана?
-Що входить до її складу?
-Які функції виконують ліпіди?
-З яких структур вони складаються?
-Яких видів бувають білки?
-Яка їх основна функція?
-Чим представлені вуглеводи (комплексами)?
-Яка їх основна функція?
VII. Підсумок уроку:
7.1. Бесіда
- Що нового ви дізналися?
- Що для вас було найважче?
- Що для вас було незрозуміло?
VIII. Виставлення оцінок та їх мотивація
ІХ. Інструктаж з  домашнього завдання:
1. Опрацювати п.15
2. Замалювати в зошиті схему будови плазматичної мембрани
3. Підготувати доповідь: надмемранний комплекс, підмембраний комплекс








МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ  І НАУКИ УКРАЇНИ
НОВОПРАЗЬКА ЗШ І-ІІ СТУПЕНІВ







Конспект уроку
З біології
З теми «Будова та функції клітинних мембран»
Зобків Ярослави Ігорівни



Немає коментарів:

Дописати коментар